Tabletki na ból zęba – doraźne rozwiązanie w przypadku bólu

Ból zęba to nieprzyjemne doznanie, którego nie należy lekceważyć. Świadczy o procesie chorobowym, dlatego zaleca się w przypadku jego pojawienia konsultację ze stomatologiem. Przed wizytą u lekarza można złagodzić ból, stosując m.in. tabletki na ból zęba.

Przyczyny bólu zęba

Ból zęba może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest próchnica, która prowadzi do demineralizacji tkanek zęba. Choroba ta objawia się najczęściej pulsującym bólem, nadwrażliwością, nieprzyjemnym zapachem z ust czy ciemnymi lub białymi plamkami na zębie. Inną przyczyną mogą być stany zapalne dziąseł. Ponadto bólem może także objawiać się nadwrażliwość zębów, najczęściej np. podczas spożywania zimnych lub gorących płynów. Źródłem dolegliwości może być także uraz zęba, ropień, zapalenie lub zakażenie bakteryjne miazgi zęba, zapalenie zatok czy też wyrzynanie się zębów mądrości.

Rodzaje tabletek na ból zęba

W leczeniu tej dolegliwości stosuje się leki w postaci tabletek na ból zęba, kapsułek, proszku do sporządzenia zawiesiny lub tabletek musujących. Dostępne są preparaty jednoskładnikowe lub złożone.

Tabletki na ból zęba zawierają następujące substancje lecznicze, tj.:

– paracetamol

– paracetamol z kofeiną

– paracetamol z kodeiną i kofeiną

– ibuprofen

– ibuprofen wraz z paracetamolem

– ibuprofen z kodeiną

– metamizol

– ketoprofen lub deksketoprofen

– kwas acetylosalicylowy

– naproksen

Należy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej, w tym o stosowaniu nici dentystycznej i płynu do płukania ust. Ważne jest, aby co najmniej dwukrotnie w ciągu roku lub w razie potrzeby częściej, udać się na wizytę kontrolną do stomatologa. W przypadku zauważenia niepokojących objawów lub wystąpienia bólu zęba, zaleca się niezwłocznie udać do dentysty, w celu diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Kuracje domowe i stosowanie tabletek na ból zęba bez konsultacji z lekarzem, powinno się traktować jedynie jako doraźną pomoc w oczekiwaniu na wizytę u stomatologa.