chodzik dla osoby niepełnosprawnej

Chodziki dla niepełnosprawnych – kiedy są potrzebne i jak dobrać odpowiedni?

Chodziki dla niepełnosprawnych są bardzo funkcjonalne: ułatwiają rehabilitację, ale też codzienne życie. Usprawniają wstawanie, pomagają w utrzymywaniu równowagi i przemieszczaniu się. Jednak, żeby prawidłowo spełniały swoje funkcje, muszą być odpowiednio dopasowane do osoby, która będzie z nich korzystać. 

Czym kierować się podczas wyboru?

Chodziki przeznaczone dla osób po złamaniach kości, muszą być dobrane z ogromną starannością, dlatego, że to od nich zaczyna się nauka pionizacji oraz stawianie pierwszych kroków. Wybranie odpowiedniego nie należy do łatwych zadań, natomiast istnieje kilka wskazówek, które w tym pomogą:

  1. Typ chodzika dla niepełnosprawnych –  w zależności od zaawansowania i czasu od urazu, należy zwrócić uwagę na to, czy osoba niepełnosprawna będzie na tyle silna i sprawna, by urządzenie mogło posiadać kółka.
  2. Wysokość – tutaj najczęściej popełnia się błędy. Należy pamiętać o tym, że ma być ona dopasowana do osoby, która będzie z niego korzystać. 
  3. Ciężar – ponownie należy wziąć pod uwagę sprawność i możliwości motoryczne przyszłego użytkownika. 
  4. Dopasowanie do sylwetki – równie ważny aspekt, trzeba pamiętać tutaj o tym, że zwłaszcza osoby starsze mogą cierpieć na różne choroby zwyrodnieniowe.

Jakie są zalety chodzików dla niepełnosprawnych?

Przede wszystkim cały czas zapewniają aktywność ruchową oraz wspomagają proces rehabilitacji. Co ważne osoba, która z nich korzysta, jest bardziej samodzielna pod względem motorycznym niż podczas używania kul ortopedycznych. Chodziki aktywują ruchowo niepełnosprawnych i umożliwiają im pokonywanie dłuższych dystansów z jednoczesnym angażowaniem mięśni.