Drętwienie palców jest określane jako parestezja (czucie opaczne). Możemy je odczuwać jako pieczenie, zaburzenie czucia, czy mrowienie. Jakie są przyczyny drętwienia palców? Jak leczyć drętwienie w palcach? Kiedy warto odwiedzić lekarza?
Przyczyny drętwienia palców
Najczęściej drętwienie palców może być związane z niedoborami potasu, wapnia, witaminy B12, magnezu i sodu. Jednakże sygnałem do niepokoju powinno być często nawracające drętwienie palców, które może wskazywać na poważną chorobę. Warto odwiedzić lekarza i wykluczyć istnienie chorób związanych z drętwieniem palców.
Poważniejszymi przyczynami mogą być; choroby naczyń krwionośnych (niewydolność żylna, miażdżyca), stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Guillaina-Barrégo, choroba alkoholowa, czy cukrzyca.
Leczenie drętwienia w palcach
Leczenie drętwienia w palcach zależy od tego, jakie schorzenie wykryje lekarz. Czasami wystarczające jest wykonywanie łatwych ćwiczeń i unikanie niewygodnych pozycji. W innych przypadkach lekarz zaleci leczenie farmakologiczne i terapię u fizjoterapeuty. Medycyna w dzisiejszych czasach wciąż się rozwija i oferuje coraz ciekawsze rozwiązania w leczeniu wielu chorób. W przypadku powracającego drętwienia należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. W tym przypadku nie można zwlekać, gdyż szybko wdrożone leczenie poprawi znacznie komfort naszego życia i wpłynie na samopoczucie.