testy ciążowe

Testy ciążowe: kiedy najlepiej je wykonać?

Jeśli próbujesz zajść w ciążę, prawdopodobnie zastanawiasz się, kiedy jest odpowiedni moment na wykonanie testu ciążowego. Odpowiedź zależy od tego, kiedy nastąpiła owulacja, jeśli masz wczesną owulację, test ciążowy może być pozytywny jeszcze przed rozpoczęciem okresu. Jeśli owulujesz późno, może upłynąć kilka tygodni, zanim poziom hormonów ciążowych w Twoim ciele będzie wystarczająco wysoki, aby test ciążowy był dokładny.

Kiedy wykonać test ciążowy? Jeszcze zanim zaczniesz miesiączkować

Najlepszy czas na wykonanie testu ciążowego jest przed rozpoczęciem okresu. Im szybciej, tym lepiej, ponieważ daje to testowi ciążowemu dłuższy czas na wykrycie hormonu ciążowego (HCG). Jeśli poczekasz, aż zacznie się miesiączka, test zadziała tylko w ciągu pięciu dni. Dlatego większość lekarzy zaleci wykonanie testu ciążowego około dwóch tygodni po ostatniej miesiączce.

Jeśli poczekasz z wykonaniem testu ciążowego do końca okresu, istnieje szansa, że poziom hormonów w Twoim organizmie nie będzie wystarczająco wysoki, aby testy ciążowe działały prawidłowo. Jest to szczególnie ważne, jeśli owulujesz późno (po okresie płodności). Jeśli próbujesz zajść w ciążę i masz nieregularne miesiączki, zalecane jest wykonanie domowego testu ciążowego około 14 dnia cyklu – nawet jeśli jest za wcześnie. Zawsze możesz użyć testu ciążowego jako środka ostrożności, jeśli ostatnio miałaś jakieś dziwne objawy.

Typowe objawy ciąży

Wiele kobiet doświadcza tych samych objawów ciąży, nawet zanim się zorientują, że w niej są. Należą do nich:

  • brak miesiączki,
  • zmęczenie
  • ból piersi.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, może to być znak, że jesteś w ciąży i jest to sposób na przystosowanie się Twojego ciała do nowego życia, które w tobie rośnie. Tak czy inaczej, zawsze najlepiej wykonać testy ciążowe na wszelki wypadek (testy dostępne są online m.in. na https://sanbello.pl/ciaza-i-macierzynstwo/testy-ciazowe).

Kiedy wykonać test ciążowy: po owulacji

Jeśli masz owulację na późnym etapie cyklu i nie chcesz czekać dwa tygodnie, najlepszym czasem na wykonanie testu ciążowego jest po owulacji. Możesz dowiedzieć się, kiedy masz owulację, sporządzając wykresy swoich cykli lub używając zestawu do przewidywania owulacji, który każdego miesiąca informuje, kiedy jesteś najbardziej płodna. Gdy dowiesz się, kiedy masz owulację, będziesz w stanie obliczyć, kiedy powinna się rozpocząć kolejna miesiączka i kiedy wykonać testy ciążowe.

Jeśli masz 28-dniowy cykl, najlepszy czas na wykonanie testu ciążowego to między 11 a 14 dniem po owulacji. Jeśli twoje cykle są dłuższe lub krótsze niż 28 dni, dostosuj je odpowiednio. Na przykład: jeśli twój cykl trwa 32 dni, wykonaj test ciążowy w 18 dniu cyklu (14 dni po owulacji). Jeśli twój cykl trwa 24 dni, wykonaj test ciążowy w dniu 9 (5 dni po owulacji). 

Jeśli próbujesz zajść w ciążę i nie chcesz czekać do końca okresu, skorzystaj z tych wskazówek jako ogólnej zasady. Zawsze możesz wykonać testy ciążowe wcześniej, jeśli masz jakiekolwiek objawy lub czujesz, że może to być dla Ciebie odpowiedni czas. Jeśli owulujesz pod koniec cyklu, prawdopodobnie najlepiej poczekać do 11 lub 12 dnia przed wykonaniem testu ciążowego – na wszelki wypadek.