temblak

Temblak co to takiego?

Temblak to wyrób medyczny w postaci lekkiej, wygodnej chusty do podwieszenia i unieruchomienia kończyny górnej. Przymocowany jest na trwałym pasku. Stosuje się go przy złamaniach, zwichnięciach, różnych urazach ortopedycznych barku, łokcia lub nadgarstka. Stabilizator ten może podtrzymywać opatrunek gipsowy, służy po operacjach w czasie trwania rehabilitacji. Polecany po udarze, jeśli ręka jest sparaliżowana. Uznawany w medycynie za sprzęt ortopedyczny wielokrotnego użytku.

Jaki temblak wybrać?

temblak

Przy wyborze temblaka kierujemy się głównie rozmiarem. Dostępne są rozmiary dla dzieci i różne wymiary sprzętu do wyboru dla dorosłych. Te dla dzieci są piękne, kolorowe z dodatkami, także w wersji dla chłopców i dziewczynek. To psychicznie ułatwia dzieciom użytkowanie temblaka.

Producenci oferują konkretne modele do różnych typów urazów, także z regulacją. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów np. bawełna czy poliester lub oddychającego materiału siatkowego, polecanego na gorące dni. Można je prać, co daje komfort higieniczny.

Prawidłowe użytkowanie

Temblak to bardzo proste rozwiązanie, a mimo wszystko jest podstawowym narzędziem rehabilitacyjnym, wspomagającym powrót do prawidłowego funkcjonowania kończyny górnej. Każdy indywidualnie dobiera temblak pod swój uraz, czy złamanie. Fizycznie musi być prawidłowy założony, bo nie będzie spełniał swojej funkcji leczniczej, utrudni ją lub opóźni. Należy wsunąć rękę w materiał, a pasek przełożyć i oprzeć na zdrowym barku. Pasek powinno się wyregulować, żeby łokieć był pod kątem prostym. Ręka ułożona jest wygodnie, neutralnie, a palce są odsłonione. Kończyna górna powinna być sucha i czysta, wszelkie rany należy okryć opatrunkiem.

W temblaku można spać, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, czy nie jest to przeciwskazaniem przy konkretnym urazie.