Leczenie ziołami jest najstarszą metodą stosowaną od początku świata. Na początku zapewne leczenie ziołami odbywało się metodą prób i błędów. Dopiero po stuleciach odkryto, że niektóre rośliny mogą leczyć. Dziś ziołolecznictwo jest to bardzo znana i stosowana metoda leczenia wielu dolegliwości.
Jak w dwudziestym pierwszym wieku pozyskuje się leki ziołowe?
Dziś ziołolecznictwo jest jednym z działów medycyny i farmakologii, która zajmuje się wytwarzaniem leków ziołowych. Leki ziołowe stosuje się w leczeniu wielu chorób, jak również w profilaktyce. Naturalne leki ziołowe można nabyć w aptekach i sklepach zielarskich. Można również samodzielnie zdobywać zioła rosnące w naturalnym środowisku, lecz nie wszystkie rośliny nadają się do użytku. Na pewno nie należy ich zbierać przy drogach, przy zakładach przemysłowych, czy w bliskości pól, na których stosuje się pestycydy i nawozy sztuczne. Ponadto należy znać się na ziołach, aby się nie zatruć.
Jakie są najpopularniejsze zioła w Polsce?
W naszym kraju najbardziej popularna jest mięta, rumianek, dziurawiec, szałwia i lipa. Te pierwsze trzy naturalne leki ziołowe leczą dolegliwości związane z układem pokarmowym, wątrobą, woreczkiem żółciowym. Natomiast szałwia wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci. Jest także ziołowym lekiem antybakteryjnym. Stosowana jest zwłaszcza zewnętrznie, lecz czasem również wewnętrznie. Z kolei lipa jest ziołem pomagającym walczyć z przeziębieniem.
Leczenie ziołami w Polsce, jak i na świecie z każdą dekadą jest coraz bardziej popularne, lecz trzeba pamiętać o tym, że zioła to mocne leki