melisa lekarska

Działanie i właściwości melisy

Warto mieć świadomość, że melisa lekarska jest obecnie zaliczana do najbardziej popularnych ziół na sen oraz uspokojenie. Należy również wiedzieć, że melisa znana jest z licznych właściwości leczniczych. Doskonałym przykładem mogą być poprawa trawienia czy łagodzenie bólów miesiączkowych.

Koniecznie należy wspomnieć, że melisa przywędrowała do Polski z krajów śródziemnomorskich, gdzie już od starożytnych czasów wykorzystywano ją nie tylko i wyłącznie w ziołolecznictwie, ale również w kuchni.

Właściwości melisy

Trzeba zdawać sobie sprawę, że znajdujące się w roślinie garbniki charakteryzują się przeciwbakteryjnymi właściwościami. Ponadto melisa posiada fenolokwasy, które wykazują przeciwzapalne działania. Znana jest również z przeciwzapalnego działania

Melisa działanie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nie tylko i wyłącznie napar, ale również wino z liści melisy może mieć niezwykle korzystne oddziaływanie na cały organizm. Melisa może być przede wszystkim bardzo pomocna w przypadku wystąpienia napięć nerwowych, niepokoju, pobudzenia, nerwicy, zaburzeń trawienia, bezsenności, grypy, dolegliwości płucnych, przeziębienia, bólów głowy, chronicznego zapalenia oskrzeli, zaburzeń rytmu serca.

Okłady ze świeżych liści melisy

Warto wiedzieć, że okłady z naparu albo świeżych liści melisy bez żadnego problemu mogą być stosowane na różnego rodzaju otarcia, urazy, bóle stawów, opuchlizny, a nawet w przebiegu półpaśca.