Wózki inwalidzkie elektryczne – plusy i minusy użytkowania

Wózki inwalidzkie elektryczne są coraz częściej wykorzystywaną opcją przemieszczania się dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Co je charakteryzuje i jakie plusy lub minusy występują w ramach korzystania z nich.

Charakterystyka wózków elektrycznych

Ten typ wózków charakteryzuje się inną, bardziej masywną od klasycznego wózka budową, co pozwala na zastosowanie w wózku rozwiązań mechanicznych. Wózki sterowane są za pomocą joysticka znajdującego się na jednym z podłokietników. Pozwala to na wygodne, pewne manewrowanie maszyną. Ponadto wózki wyposażone są w możliwy do ładowania akumulator zasilający pojazd.

Niezależność i wygoda wózków elektrycznych

Wózek inwalidzki elektryczny (https://www.orteo.pl/wozki-inwalidzkie) wyróżnia się na tle klasycznego wózka tym, że użytkownik takiego urządzenia zyskuje niesłychanie większą niezależność i swobodę w życiu codziennym. Dzięki temu rozwiązaniu osoby z niepełnosprawnością mogą bez trudu pokonywać trasy, które wcześniej, za pomocą wózka bez napędu elektrycznego, byłyby samodzielne nie możliwe do pokonania. Sprawia to, że osoby korzystające z nich czują się bardziej niezależne i mogą o wiele łatwiej funkcjonować w społeczeństwie.
Wózki tego typu są również o wiele bardziej stabilne (m.in przez wcześniej wspomnianą masywność) co, nie tylko poprawia komfort użytkowania, ale i powoduje, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie od tradycyjnego wózka.

Koszty wózka inwalidzkiego elektrycznego

Nie ma co ukrywać, że największym mankamentem ów urządzeń, jest cena. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem wózka to faktycznie, wózek bez napędu eklektycznego jest bardziej budżetowym rozwiązaniem. Z drugiej jednak strony cena wózka inwalidzkiego elektrycznego w kontekście jego możliwości nie jest aż tak duża, m.in istnieje możliwość uzyskania takiego wózka w ramach refundacji co częściowo zmniejsza jego cenę. Dlatego warto dobrze rozważyć obie opcje.

Wózki inwalidzkie elektryczne – niezależność i bezpieczeństwo

Wózki inwalidzkie elektryczne, dają osobom z niepełnosprawnością, wiele możliwości, poprawiając ich standard życia a także dając im większą pewność w działaniu. Co prawda cena może być wyższa niż w klasycznym rozwiązaniu, jednak szeroki wachlarz funkcjonalności bardzo dobrze rekompensuje wyższy koszt zakupu.