maść na zajady

Witamina B na zajdy – jakie leki są najlepsze, aby pozbyć się problemu?

Zajady bardzo często pojawiają się zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Przyjmują one formę niewielkich ranek pojawiających się w kącikach ust oraz okolicy warg. Mimo, że nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, są bardzo dokuczliwe, ponieważ powodują świąd, swędzenie oraz pieczenie, nasilające się szczególnie podczas oraz po jedzeniu i piciu. Jak radzić sobie z zajadami? Które preparaty na zajady są najlepsze?

Jaka może być przyczyna powstawania zajadów?

Powstawanie zajadów wynika z rozwoju w kącikach ust bakterii lub grzybów oraz namnażaniu się ich. Najbardziej narażone na ich występowanie są dzieci. Do najczęstszych powodów ich występowania zalicza się:

  • Nieprawidłową higienę, czyli niedokładne mycie naczyń i sztućców
  • Obniżoną odporność organizmu
  • Dietę ubogą w witaminy, szczególnie z grupy B

Jak radzić sobie z zajdami? Leki, które warto wybrać

Jeżeli mamy już do czynienia z powstałymi zajadami należy jak najszybciej zastosować maść na zajady. Warto pamiętać, aby używać jej na czystą skórę a po naniesieniu przez przynajmniej pół godziny nie pić ani nie jeść, aby umożliwić jej lepsze działanie. Co jeszcze można zrobić? Bardzo ważna jest suplementacja witaminami. Stosowanie witaminy B na zajady jest niezwykle istotne, ponieważ to właśnie z powodu jej braku powstają bolesne pęknięcia w kącikach ust. Oczywiście dodatkowo zawsze należy wspierać organizm zbilansowaną dietą. Warto więc wprowadzić do menu kefir, zsiadłe mleko czy maślankę oraz świeże warzywa i owoce. Jeżeli zajady są bardzo bolesne i rozległe warto rozważyć przyjmowanie probiotyków.