Stabilizatory kolan – rodzaje, zastosowanie, jak wybrać?

Jednym z najbardziej wytrzymałych, ale jednocześnie i delikatnych elementów naszego układ ruchu są kolana. Są największymi stawami w ciele, a ich zadaniem jest utrzymanie jego masy, przy jednoczesnym zachowaniu dużego zakresu ruchu i elastyczności. W związku ze skomplikowaną budową aparatu więzadłowego oraz dużymi obciążeniami, ich kontuzje są jednym z najczęstszych problemów dotykających sportowców i nie tylko. W ich leczeniu bardzo skuteczną i prostą metodą jest stosowanie stabilizatorów.

Ortezy – do czego służą?

Aby uszkodzone w naszych kolanach tkanki miały szansę się prawidłowo zregenerować, niezbędne jest ograniczenie ruchomości stawu oraz jego stabilizacja. Umożliwia to odpowiednio dobrany stabilizator kolana – zobacz na www.megamedic.pl. W celu zakupu tego typu produktów warto odwiedzić specjalistyczny sklep medyczny. Spotkamy w nim różne rodzaje ortez, dostosowane do zaawansowania urazu.

Ortezy elastyczne – w profilaktyce i przy delikatnych uszkodzeniach. Wykonane z miękkich i elastycznych materiałów zapewniających nieznaczne wsparcie stawu przy zachowanej dużej ruchomości. Dodatkowo zapewniają komfort termiczny uszkodzonej okolicy.

Ortezy sztywne – stosowane przy zaawansowanych uszkodzeniach. W niektórych przypadkach mogą nawet zastępować gips, pozostawiając jednak pewną ruchomość. Wykonane z twardych materiałów.

Jeśli nie znajdziemy w sklepie produktu, który zalecił nam ortopeda lub fizjoterapeuta, wówczas warto zainwestować w stabilizator kolana wykonany na zamówienie. Gwarantuje to prawidłowo dobrane wszystkie parametry produktu. Unikajmy natomiast ortez często spotykanych w marketach. Nieprawidłowo dobrany stabilizator może bowiem nie pomóc naszym stawom, a nawet pogorszyć ich sytuację. Niezwykle ważny jest również wybór rozmiaru, ponieważ zbyt duża orteza kolana, nawet najwyższej jakości, nie będzie w żaden sposób spełniała swojej funkcji.