Rodzaje stabilizatorów kolana

Stabilizatory kolana to dość duża grupa przedmiotów służących do zmniejszenia obciążeń wywieranych na staw. Ich zadaniem jest ochrona kolan oraz umożliwienie ich regeneracji. Warto jednak wiedzieć, że stabilizatory są różne w zależności od potrzeb i oczekiwań osoby, która ma ich używać. Jakie są ich rodzaje? Jak je rozpoznać?

Stabilizatory miękkie i elastyczne

Są stosowane przy niewielkich urazach. Używa się ich głównie w celach profilaktycznych. Lekko stabilizują i delikatnie uciskają, co pozwala pozbyć się obrzęku. Ten typ stabilizatorów dzieli się na kolejne podtypy. Najwygodniejszy z nich to opaska bezszwowa, która z racji braku szwów jest najbardziej komfortowa. Alternatywą dla niej może być ściągacz z elastycznego nylonu albo lycry. Trzecim rozwiązaniem jest stabilizator siatkowy, który jest wyposażony w samoprzylepne taśmy.

Stabilizatory twarde i sztywne

Zdecydowanie mocniej usztywniają i lepiej stabilizują staw kolanowy, ale równocześnie umożliwiają mu mniejszą ruchliwość. Są stosowane głównie po urazach, bo mogą nawet w niektórych przypadkach zastępować gips.

Stabilizatory sportowe

To specjalny rodzaj stabilizatorów na kolano, który jest przeznaczony do zadań specjalnych. Bywa, że są one produkowane na specjalne zamówienie tak, by były one dokładnie dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Dzięki produkcji na specjalne zamówienie stabilizator na kolano https://www.orteo.pl/ortezy-kolana może być równocześnie lekki i mocno stabilizować staw. Trzeba też pamiętać, że nie może on ograniczać ruchów sportowca.