Są one dostępne na naszym rynku w dwóch rodzajach jest to rodzaj napalcowy oraz stacjonarny. Czym one się różnią? Różnią się tym, że napalcowy ma czujnik, który jest zakładany na palec osoby, która jest badana. Jest on używany jak najbardziej poza terenem szpitala, dlatego dzięki temu możemy uzyskać pomiar w każdym momencie. Stacjonarny jest stosowany w szpitalach i np. w placówkach medycznych, które takiego sprzętu potrzebują, jest on lepszy dlatego, że posiada on więcej cech niż napalcowy. Pomaga on zmierzyć pomiar oddechu oraz ciśnienia osoby badanej.
Dla kogo on jest?
Najczęściej jest on stosowany dla osób, które posiadają chorobę serca, nadciśnieniem, cukrzycą, dla którzy pacjentów muszą mieć stałą opiekę lekarską oraz dla osób, które posiadają choroby układu oddechowego. Dla kobiet w ciąży jest on również zalecany, sportowców dlatego takie osoby również mogą posiadać pulsoksymetry. Badanie także wykonuje się tym urządzeniem gdy osoba ma zagrożenie niskim ciśnieniem cząstkowym tlenu we krwi, czyli dla osób, które mają chorobę układu oddechowego między innymi astmę czy chorobę płuc. Prawidłowy poziom saturacji jest wtedy gdy waha się on w zakresie 95 a 99, gdy już może wyjść 94, zalecane jest ustawienie alarmu ostrzegającego przed takim niebezpieczeństwem.
Cena takiego urządzenia
Cena zależy od tego, jaki chcemy model posiadać, na pewno napalcowy jest o wiele tańszy niż stacjonarny, jednak trzeba brać pod uwagę, iż stacjonarny posiada o wiele więcej funkcji niż napalcowy. Producenci tak zrobili, że są one dostępne w koszcie mniej niż sto złotych, a także do kilkuset złotych, jednak cena nie gra roli gdy jest ważniejsze nasze zdrowie podczas różnych chorób, które posiadamy lub posiadają nasi najbliżsi z otoczenia.