Współcześnie wiele osób zmaga się z przepukliną, która powstaje wskutek nadmiernego ciśnienia w jamie brzusznej. Głównym objawem jest uciążliwy ból odczuwany zwłaszcza w momencie kichania, wypróżniania czy napinania mięśni. W takiej sytuacji prawdziwe wybawienie stanowi specjalny pas przepuklinowy, ponieważ niweluje on ryzyko całkowitego przerwania ścian powłok.
Ogólna zasada działania
Pas przepuklinowy doskonale sprawdza się przy leczeniu przepukliny spowodowanej czynnikami genetycznymi, otyłością, regularnym dźwiganiem ciężkich przedmiotów, przewlekłym kaszlem, uporczywymi zaparciami, chorobami układu moczowego bądź podeszłym wiekiem. Zazwyczaj wykonany jest z przewiewnego i elastycznego materiału, który z jednej strony gwarantuje optymalną wentylację, z drugiej zaś znakomicie przylega do ciała. Najważniejszą rolę w konstrukcji odgrywają wyprofilowane poduszki – odpowiadają one bowiem za utrzymywanie pożądanej siły nacisku, co skutkuje odpowiednią stabilizacją powłok brzucha i zapobiega przemieszczaniu narządów wewnętrznych. Pas powinien być stosowany przede wszystkim w sytuacji, gdy nie istnieje możliwość operacyjnego usunięcia przepukliny. Pełni wówczas funkcję zachowawczą. Drugie wskazanie do jego noszenia to okres pooperacyjny, wymagający zabezpieczenia danej partii ciała przed tzw. tłocznią (funkcja rekonwalescencyjna).
Modele dostępne na rynku
Każdy pacjent musi dobrać pas przepuklinowy z uwzględnieniem konkretnej odmiany choroby. Najczęściej wykorzystywane są klasyczne modele brzuszne, które ułatwiają codzienne poruszanie się i zmniejszają dolegliwości bólowe. Na uwagę zasługują również modele pachwinowe, zapobiegające przesuwaniu jelita do wewnętrznego odcinka uda. Stanowią idealne rozwiązanie w przypadku osób posiadających słaby aparat mięśniowo-powięziowy. Oto pozostałe rodzaje pasów przepuklinowych:
- pępkowe – przeznaczone głównie dla niemowląt i kilkukrotnie ciężarnych kobiet
- sprężynowe – wyposażone w metalowy element zapewniający zwiększoną siłę nacisku
- pooperacyjne – aktywnie wspierające mięśnie brzucha do momentu odzyskania wytrzymałości na działanie ciśnienia i czynników mechanicznych