Zaparcie to – w największym uproszczeniu – sytuacja, w której częstotliwość wypróżnień jest zbyt niska, stolec oddawany jest z trudem, a jego wilgotność należy uznać za niewystarczającą. Zjawiskom tym towarzyszy bardzo często uczucie niepełnego wypróżnienia. Sytuacja taka może być wynikiem choroby, jednak najczęściej jej powodem jest niewłaściwa, zawierająca zbyt mało błonnika dieta, a w niektórych wypadkach – styl życia. Na szczęście leki na zaparcia można nabyć w każdej praktycznie aptece.
Jak wybrać lek na zaparcia?
Leki na zaparcia dostępne są zwykle bez recepty np. tutaj, więc decyzja, dotycząca wyboru konkretnych tabletek na przeczyszczenie, należy w praktyce do nas. Oczywiście nie każda osoba, cierpiąca na tego typu dolegliwości, jest ekspertem medycznym. Na szczęście wykwalifikowany personel apteczny służy pomocą. Pracownicy chętnie wskażą nam skuteczny lek na zaparcia, opierając się na swojej wiedzy oraz doświadczeniu.
Leki na zaparcia – podstawowe rodzaje
Jeszcze przed wizytą w aptece warto zastanowić się nad tym, jaki lek na zaparcia chcemy zakupić. Najczęściej dostępne są trzy opcje:
- tabletki na przeczyszczenie, których składnikiem czynnym jest zwykle bisakodyl lub dokuzan sodowy,
- czopki glicerynowe, ułatwiające wypróżnianie,
- preparaty ziołowe.
Wiele osób zdziwić może fakt, że zioła mogą być równie skutecznym lekiem na zaparcia co wyroby, zawierające efekty pracy współczesnych chemików. Trzeba jednak mieć świadomość, że zostały one wypróbowane przez setki pokoleń naszych przodków, a współczesna nauka coraz częściej potwierdza ich skuteczność.