aparat tlenowy

Koncentrator tlenu – jak go wybrać?

Wybór między urządzeniem stacjonarnym a przenośnym, w wypadku aparatów tlenowych to nierzadko napotykany dylemat w tejże grupie urządzeń. W teorii koncentrator tlenu na baterie winien nam służyć tylko w roli urządzenia przenośnego, zaś aparat tlenowy domowy należy używać – zgodnie z przeznaczeniem, w domu i wyłącznie w nim. 

Jakie typy koncentratów tlenu można wyróżnić? 

Urządzenia do podawania tlenu pacjentom, można podzielić na dwa rodzaje: 

  • przenośny koncentrator tlenu działający na baterie – tę grupę produktów wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie niezbędne staje się tlenowe wsparcie poza domem, 
  • stacjonarny koncentrator do tlenu – stosuje się go zwykle w domu albo na terenie szpitali, przychodni czy też w zakładach długoterminowej opieki. 

Ważne różnice pomiędzy koncentratorami tlenu 

Poniżej zostanie wskazanych wiele informacji, które pomogą w dokonaniu odpowiedniego wyboru i udzielą niejako odpowiedzi na pytanie: który koncentrator tlenu będzie najlepszy? 

aparat tlenowy

Niewątpliwie na pierwszy rzut oka, staramy się zwracać uwagę na wagę i wymiary, jakie posiada aparat tlenowy. Koncentrator tlenu w wersji domowej będzie rzecz jasna cięższy i zajmie więcej miejsca, aniżeli jego mobilny konkurent. Jest to kwestia mająca związek głównie z produkcją i konstrukcją wymienionych produktów. 

Stacjonarne domowe koncentratory tlenu są wydajniejsze. Ta kwestia niestety dosyć często studzi entuzjazm osób będących zwolennikami przenośnych urządzeń. Stacjonarne urządzenia z definicji, stworzone zostały bez przestrzennych ograniczeń, inżynierowie dzięki temu skupić się mogą na ich technicznych parametrach. 

Przenośne koncentratory tlenu odznaczają się głównie mobilnością. Faktem będzie, iż wiele osób nie chce i nie powinno zrezygnować z uczestnictwa w funkcjonowaniu codziennym społeczeństwa z uwagi konieczności otrzymania dodatkowych dawek tlenu. W przypadku takich ludzi, sprawdzą się koncentratory tlenu w wersji przenośnej na baterie.