Jak nosić maseczkę ochronną?

W czasie panujące epidemii koronawirusa maseczki ochronne stały się podstawowym elementem wyposażenia. Należy je stosować przede wszystkim w zamkniętych pomieszczeniach jak sklepy, środki komunikacji miejskiej czy instytucje publiczne, ale także w przestrzeni otwartej, na powietrzu. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona dróg oddechowych. Żeby jednak spełniały swoje funkcje, muszą być prawidłowo użytkowane.

Jak nosić maseczki ochronne?

Najważniejsze jest stosowanie produktu zgodnie z jego przeznaczeniem. Oznacza to, że maska jednorazowa nie może być noszona kilkakrotnie. Po użyciu należy ją schować do woreczka i wyrzucić do śmietnika. Należy pamiętać, że jej powierzchnia może być skażona, dlatego trzeba starać się, by nikt jej nie dotknął.

Maseczki ochronne (https://www.orteo.pl/maseczki-ochronne) wielorazowego użytku muszą być uprane przed kolejnym założeniem. Nie trzeba wrzucać ich do pralki, wystarczy umyć je mydłem pod kranem i wysuszyć.

Zachowaj ostrożność

Najważniejsze, by rozsądnie nosić maskę. Trzeba pamiętać, że na jej powierzchni gromadzą się wirusy oraz bakterie. Dlatego nie wolno dotykać maski. Jeśli zachodzi konieczność jej zsunięcia czy ściągnięcia, najlepiej jest chwycić ją za mocowanie. W przypadku, kiedy dojdzie do kontaktu palców z maseczką ochronną, pod żadnym pozorem nie powinno się zbliżać dłoni do nosa, oczu oraz ust.

Żeby uniknąć przypadkowego zakażenia, warto nosić przy sobie płyn do dezynfekcji rąk. Po dotknięciu maski wystarczy przemyć ręce, by usunąć z nich potencjalne zarazki i nie przenieść ich do dróg oddechowych.