maska przeciwgazowa

Jak działa maska przeciwgazowa?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, w jaki sposób działa maska przeciwgazowa. Wbrew obiegowej opinii, jest to dość ciekawe urządzenie. Nadaje się niewątpliwie celem indywidualnego użytkowania, które znajdzie zastosowanie nie tylko na wojnie, ale również ochroni nasze.zdrowie, kiedy przykładowo musimy pracować w niebezpiecznych bądź trudnych warunkach. 

Maski przeciwgazowe w miejscach pracy 

Są to z pewnością wszelkiego typu biologiczne skażenia, skażenia pyłami, skażenia gazami czy także skażenia trującymi zawiesinami, które z jakiejś nieznanej przyczyny rozpylane są w powietrzu, które my musimy wdychać. W wybranych maskach przeciwgazowych, montuje się specjalny system. Pozwala on na oddychanie powietrzem pochodzącym z butli, zaś w innych będzie ono pobierane po prostu z zewnątrz, zanim trafi oczywiście do naszych dróg oddechowych. 

Chrońmy własne zdrowie 

maska przeciwgazowa

Tutaj na myśli mamy różnego typu dymy, pył azbestowy czy bakterie. W takim właśnie celu wykorzystać można filtr mających, który nie przepuści cząsteczek większych, aniżeli 0,5 mikrona. Zadaniem drugiej warstwy będzie zatrzymywanie chemicznych substancji. Zwykle używany jest w tym przypadku węgiel aktywny. Pochłania on wszelakie zanieczyszczenia z zastosowaniem metody absorpcji. Absorpcja opiera się na wiązaniu ze sobą cząsteczek na powierzchniach ciał stałych. Innym sposobem będzie zastosowanie masy chłonnej, która wejdzie w reakcję z usuwanymi substancjami. Ostatnim etapem oczyszczania powietrza, jest zatrzymywanie pyłów, które pochodzić mogą z filtra węglowego.