maść na opryszczkę

Jak działa krem, żel, maść na opryszczkę na ustach?

Maści, kremy, żele i plastry na opryszczkę można podzielić na dwie grupy w zależności od ich zasady działania. Maść na opryszczkę, która ma najlepsze działanie przeciwwirusowe i przeciwgorączkowe, stymuluje odpowiedź immunologiczną organizmu. Lek powstrzymuje objawy kliniczne i zapobiega rozprzestrzenianiu się zakażenia wirusowego. Krem może wysuszyć skórę i przyspieszyć proces gojenia, ale nie ma wpływu na patogen opryszczki.

Maść na opryszczkę stosuje się w przypadku jej pojawienia się:

maść na opryszczkę
  • Swędzenia i pieczenia warg, błon śluzowych jamy ustnej i nosa;
  • Zaczerwienienie błon śluzowych i skóry na ciele;
  • Miejscowy obrzęk w miejscu przyszłych pęcherzy;
  • Powiększenie regionalnych węzłów chłonnych.

Najlepszy lek na opryszczkę może zawierać acyklowir, maść cynkową lub tetracyklinową, nalewkę z szałwii, wyciąg z mięty, sok z aloesu lub czosnku. Wszystkie te składniki mają nie tylko działanie lecznicze, ale mogą również zmniejszyć nasilenie objawów klinicznych.

Opryszczki nie da się całkowicie wyleczyć

Wszystkie najlepsze prodykty takie jak maść na opryszczkę zawierają składniki, które zmniejszają objawy i nasilenie, ale nie zabijają 100% cząsteczek wirusa. Krem na opryszczkę zawiera acyklowir. Lek blokuje enzym aktywujący wirusa, dzięki czemu związek chemiczny znajdujący się w leku jest przekształcany w swoją aktywną postać trifosforanową. Związek ten hamuje procesy replikacji i rozmnażania wirusa opryszczki pospolitej. Wysoka wrażliwość na enzymy wirusowe zapewnia niską toksyczność dla innych tkanek i narządów człowieka, które nie zostały zaatakowane przez wirusa.