5 sposobów na nadmierną potliwość

Nasilona potliwość to dość częsty i wstydliwy problem, który nasila się szczególnie latem. Nieestetyczne plamy na plecach czy pod pachami, którym czasem towarzyszy nieprzyjemny zapach, mogą skutecznie zredukować pewność siebie i zepsuć każde wyjście z domu. Na szczęście na rynku jest dostępnych kilka możliwości poradzenia sobie z tą dolegliwością, które warto przetestować.

Czy preparaty doustne są skuteczne?

Suplementy które mają ograniczać potliwość, zawierają zazwyczaj różne surowce roślinne, z których najpopularniejszy jest wyciąg z szałwii lekarskiej. Niestety nie ma zbyt wielu badań jednoznacznie potwierdzających ich skuteczność, chociaż w tym przypadku warto przetestować te preparaty na sobie. Należy jedynie pamiętać, że powinno się je zażywać 2-3 miesiące, aby móc ocenić efekty ich stosowania.

Blokery potu i inne preparaty na skórę

Jedną ze skuteczniejszych metod ograniczenia potliwości jest zastosowanie preparatów zawierających sole glinu, które spowalniają wydzielanie potu. Należy je aplikować na czystą, suchą skórę, a wraz z upływem czasu zmniejsza się wymagana częstotliwość stosowania. Innym rozwiązaniem jest żel pod prysznic Medispirant, który zmniejsza aktywność gruczołów potowych na całej powierzchni ciała. Z kolei jeśli najbardziej uciążliwe jest pocenie się stóp i dłoni, można rozważyć zastosowanie Medispirantu w postaci sprayu lub żelu do aplikowania wyłącznie w te miejsca.

Najbardziej radykalną metodą na jaką można się zdecydować, jest zabieg polegający na ostrzyknięciu problematycznych obszarów toksyną botulinową, która poraża nerwy zaopatrujące gruczoły potowe, co eliminuje problem nadmiernej potliwości na ok. 6 miesięcy. Niestety jest to dość kosztowna kuracja, jednak jeśli dolegliwość jest bardzo nasilona, można rozważyć taką opcję.