Obecnie niewiele mówi się o tym, jak poprawnie dbać o wzrok. Współcześni ludzie coraz więcej czasu spędzają w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach, w otoczeniu ekranu telewizora, komputera, często przez to oczy są suche, podrażnione. Dieta współczesnego człowieka nierzadko też uboga jest w pewne składniki, co negatywnie może wpłynąć na wzrok. Witaminy na oczy często poprawiają komfort widzenia, sprawiają, że oczy są dobrze nawilżone, są zdrowe, niepodatne na pewne schorzenia i choroby.
Jakie witaminy na oczy powinny znaleźć się w codziennej diecie?
Zbilansowana dieta to taka, gdzie nie brakuje najważniejszych dla oczu witamin. Żeby tego dokonać, na talerzu powinny znaleźć się świeże warzywa i owoce, warto postawić także na odpowiednią suplementację wspierającą takie żywienie. Korzystnie jest po nie sięgnąć zwłaszcza w okres jesienny i zimowy, gdy znalezienie pełnowartościowych składników w sklepie jest nieco trudniejsze. Witaminy na wzrok to takie, gdzie nie brakuje witamin:
- A,
- D,
- E,
- C,
- witamin z grupy B.
Szczególnie ważna jest witamina A, jej niedobór zaburza prawidłowe widzenie, może przyczynić się do powstania chorób siatkówki. Często doświadcza się przy jej braku uczucia wyschniętych spojówek. Także witamina C ma niebagatelne znaczenie w dbaniu o oczy, wpływa na poprawne krążenie w naczyniach krwionośnych, jej niedobór można zauważyć, gdy często pękają naczynka w białkach oczu. W czasie suplementowania warto stawiać na złożone preparaty, które przygotowano pod dany problem z oczami i widzeniem, dzięki temu w składzie nie zabraknie żadnej z tych cennych witamin.
Co często można zauważyć w preparatach na wzrok?
Nie tylko witaminy dla oczu są istotnym elementem także minerały, kluczowe mogą okazać się zwłaszcza: luteina, cynk, kwas foliowy, selen, także kwasy omega 3 i omega 6 warto włączyć do swojej zróżnicowanej w bogate składniki diety. Niejednokrotnie w aptekach można zauważyć ich podział, na suplementy przeznaczone dla dorosłych i te przygotowane dla dzieci. Dzięki takiej różnorodności produktów można prawidłowo dobrać nie tylko komponenty, ale także odpowiednią dzienną dawkę. Wybierając takie witaminowe preparaty, koniecznie trzeba czytać ich skład, liczy się nie tylko prawidłowa ilość witamin i minerałów, warto sprawdzić także to, czy nie ma tam zbędnych komponentów, jak sztuczne konserwanty, barwniki. Spośród wszystkich propozycji powinno się wybierać tylko te oparte na naturalnych składnikach, łatwo przyswajalnych przez organizm, dostosowanych do danej osoby.