Jak uzyskać odpowiedni poziom witaminy D?

Witamina D jest ważna dla kości, mięśni i ogólnego stanu zdrowia. Powstaje w ludzkich organizmach w wyniku szeregu procesów, które rozpoczynają się, gdy skóra jest wystawiona na działanie słońca. Oto kilka wskazówek, które pomogą uzyskać wystarczającą ilość witaminy D.

Podstawowe źródła witaminy D


Ekspozycja na słońce powinna być zrównoważona. Promieniowanie UV ze słońca jest najlepszym naturalnym źródłem witaminy D, ale zbyt duża ekspozycja na promienie słoneczne może zwiększyć ryzyko raka skóry. Dwie do trzech godzin tygodniowo w okresie letnim powinny wystarczyć. W okresie jesienno zimowym, w ładne, słoneczne dni powinny to być minimum trzy godziny dziennie. Ponieważ może to być trudne, szczególnie dla osób zapracowanych, w czasie jesiennej pluchy czy zimowego zachmurzenia, należy rozważyć przyjmowanie suplementów diety. Wiele suplementów, w tym licur 7000 z witaminą d, zapewnia odpowiednią dawkę tej witaminy. Pamiętać należy, aby nigdy nie korzystać z solarium w celu zwiększenia poziomu witaminy D. Solarium wydziela niebezpieczne promieniowanie UV, zwiększając ryzyko raka skóry.

Co jeszcze można zrobić?


Regularne ćwiczenia wspomagają produkcję witaminy D, więc warto ćwiczyć jak najczęściej. Pokarmy bogate w witaminę D także powinny zostać włączone do diety. Są to między innymi jajka, wątróbka i tłuste ryby, takie jak makrela, śledź i łosoś. Niektóre margaryny i mleka o niskiej zawartości tłuszczu zawierają witaminę D. Jednakże żywność ma tylko niewielki udział (około 10%) w ogólnym poziomie witaminy D w organizmie i trudno jest uzyskać wystarczającą ilość witaminy D z samej diety. W związku z tym, przyjmowanie suplementów diety, takich jak licur 7000 z witaminą D może być bardzo pomocne w osiągnięciu odpowiedniego poziomu tej witaminy w organizmie.