plecak ratowniczy

Plecaki i torby ratownicze – charakterystyka

Sprzęty i wyposażenie, z jakiego korzystają ekipy ratownicze musi posiadać szereg cech związanych ze specyficzną sytuacją pracy w terenie, wykonywaną przez ratowników. Czym różnią się między sobą oraz w jakich przypadkach znajdują zastosowanie plecaki ratownicze? W jakim celu korzysta się z toreb ratowniczych? Krótka charakterystyka.

Plecaki ratownicze – główne cechy


Plecak ratownika medycznego należy do podstawowego wyposażenia pracowników ratownictwa górskiego. Ze względu na swoją lekkość i poręczność plecaki pozwalają ratownikom pokonywać duże odległości, wspinać się, a także transportować chorych. Plecaki ratownicze dostępne np. tutaj charakteryzują się także dużą pakownością, odpornością na zanieczyszczenia, a także są wodoszczelne. Biorąc pod uwagę terenowe warunki pracy, plecaki sprawdzają się lepiej niż torby w trudnych i nieprzewidywalnych okolicznościach, które wymagają od ratownika pełnej mobilności.

Torby ratownicze – czym różnią się od plecaków ratowniczych?

plecak ratowniczy


Choć mają podobne zastosowanie – przechowywanie i transport sprzętu ratowniczego – torby ratownicze są wykorzystywane w innych niż plecaki okolicznościach. Do niewątpliwych zalet torby ratowniczej należy jej duża przejrzystość i bardzo łatwy oraz szybki dostęp do wszystkich znajdujących się w torbie leków i sprzętu. Umożliwiają one także lepsze pogrupowanie i rozlokowanie wyposażenia. Na ogół w torbie ratowniczej znajdują się także pomniejsze torby modułowe, zawierające konkretne produkty niezbędne do wykonania określonych zabiegów lub badań. Ratownik będzie mógł korzystać z poszczególnych z nich w zależności od sytuacji. Zarówno torby, jak i plecaki ratownicze powinny być maksymalnie odporne na zanieczyszczenia z zewnątrz. Dodatkowo, sprzęt tego typu powinien być w wyraźny sposób oznaczony, a także wyposażony w odblaski aby ułatwić identyfikację ratownika podczas akcji. Warto pamiętać, że warunki w jakich pracują ratownicy medyczni wiąże się, w bezpośredni sposób, ze słabym oświetleniem oraz trudnymi okolicznościami pogodowymi.