Butle na tlen medyczny cieszą się ostatnio sporą popularnością. Można śmiało powiedzieć, że przyczyniła się do tego epidemia koronawirusa, ponieważ wiele osób jest podłączonych pod tlen w szpitalu.
Obsługa butli tlenowej
Obsługa butli tlenowej nie jest prostym zadaniem, ponieważ potrzebne jest doświadczenie oraz wiedza. Trzeba też zachować szczególną ostrożność, ponieważ w każdej chwili może dojść do wybuchu. Tlen jest sprężany pod ciśnieniem 150 lub 200 bar. Należy pamiętać o pełnym wyposażeniu butli tlenowej, która składa się z reduktora, sieci rurociągów, a także końcówki podawacza. Butle na tlen medyczny mogą być napełniana wielokrotnie, dlatego nie trzeba się o to zbytnio martwić. Jedno napełnienie butli wystarczy, żeby tlen medyczny podawać przez 130-150 minut. Warto mieć na uwadze, że tlen jest ważny przez rok, dlatego nie trzeba go stosować natychmiast. Trzeba jednak pamiętać, że koniecznie musi być to medyczny tlen. W tlenie technicznym znajduje się wiele zanieczyszczeń, dlatego lepiej z niego całkowicie zrezygnować.
Przechowywanie butli na tlen
Kluczowe jest też miejsce przechowywania butli tlenowych. Najlepiej, żeby znajdowały się z dala od źródeł ognia oraz ciepła. Ważnym elementem jest oczywiście reduktor do butli, dlatego należy mieć go zawsze pod ręką. W zależności od saturacji krwi ustawiamy przepływ tlenu. Tlen w postaci sprayu oraz koncentratora również jest dostępny na rynku. Można śmiało powiedzieć, że najmniej kosztuje tlen umieszczony w puszce. Jego koszt to zaledwie kilkadziesiąt złotych, a sam tlen wystarczy na 15-20 minut. Butla tlenowa jest dosyć ciężka w obsłudze, dlatego niektórzy mogą mieć z tym małe problemy. Jeśli nie posiadasz doświadczenia w obsłudze takiego sprzętu to lepiej wybrać koncentrator. Koncentrator jest bezpieczniejszy w użyciu, a do tego nie trzeba wymieniać w nim co jakiś czas tlenu.