butle na tlen medyczny

Jak przechowywać butle na tlen medyczny?

Butle na tlen medyczny cieszą się ostatnio sporą popularnością. Można śmiało powiedzieć, że przyczyniła się do tego epidemia koronawirusa, ponieważ wiele osób jest podłączonych pod tlen w szpitalu.

Obsługa butli tlenowej


Obsługa butli tlenowej nie jest prostym zadaniem, ponieważ potrzebne jest doświadczenie oraz wiedza. Trzeba też zachować szczególną ostrożność, ponieważ w każdej chwili może dojść do wybuchu. Tlen jest sprężany pod ciśnieniem 150 lub 200 bar. Należy pamiętać o pełnym wyposażeniu butli tlenowej, która składa się z reduktora, sieci rurociągów, a także końcówki podawacza. Butle na tlen medyczny mogą być napełniana wielokrotnie, dlatego nie trzeba się o to zbytnio martwić. Jedno napełnienie butli wystarczy, żeby tlen medyczny podawać przez 130-150 minut. Warto mieć na uwadze, że tlen jest ważny przez rok, dlatego nie trzeba go stosować natychmiast. Trzeba jednak pamiętać, że koniecznie musi być to medyczny tlen. W tlenie technicznym znajduje się wiele zanieczyszczeń, dlatego lepiej z niego całkowicie zrezygnować.

Przechowywanie butli na tlen


Kluczowe jest też miejsce przechowywania butli tlenowych. Najlepiej, żeby znajdowały się z dala od źródeł ognia oraz ciepła. Ważnym elementem jest oczywiście reduktor do butli, dlatego należy mieć go zawsze pod ręką. W zależności od saturacji krwi ustawiamy przepływ tlenu. Tlen w postaci sprayu oraz koncentratora również jest dostępny na rynku. Można śmiało powiedzieć, że najmniej kosztuje tlen umieszczony w puszce. Jego koszt to zaledwie kilkadziesiąt złotych, a sam tlen wystarczy na 15-20 minut. Butla tlenowa jest dosyć ciężka w obsłudze, dlatego niektórzy mogą mieć z tym małe problemy. Jeśli nie posiadasz doświadczenia w obsłudze takiego sprzętu to lepiej wybrać koncentrator. Koncentrator jest bezpieczniejszy w użyciu, a do tego nie trzeba wymieniać w nim co jakiś czas tlenu.