Jak działają termometry na podczerwień i jakie są ich zalety

Jak działają termometry na podczerwień i jakie są ich zalety?

Termometry bezdotykowe to świetna alternatywa dla innego rodzaju termometrów, które wymagają kontaktu z ciałem pacjenta. Dzięki szybkości działania dobrze sprawdzają się przede wszystkim do mierzenia temperatury małym dzieciom, które nie są skłonne do współpracy i nie chcą spędzić nawet minuty we względnym bezruchu. Elektroniczne termometry bezdotykowe wykorzystują do pomiaru czujniki optyczne wykrywające promieniowanie podczerwone, które emitują obiekty wydzielające ciepło. Jak działa taki termometr i jakie są jego zalety?

Jak działają termometry bezdotykowe i jakie są ich rodzaje?

Zasada działania termometru bezdotykowego jest prosta. Wbudowane czujniki optyczne reagują na fale promieniowania podczerwonego emitowane przez gorące obiekty. Po skierowaniu urządzenia na wybraną powierzchnię, taką jak np. skroń lub czoło, błyskawicznie uzyskujemy odczyt ukazujący poziom temperatury ciała. Im wyższą mamy temperaturę, tym więcej promieniowania wydzielamy. Termometry bezdotykowe możemy podzielić na douszne lub czołowe. Pierwsze z nich opierają swoje działanie na pomiarach ciepła z błony bębenkowej w uchu. W termometrach takich możemy wymieniać jednorazowe końcówki, co pozwala zachować wysoką higienę podczas pomiarów. Termometr na podczerwień typu czołowego analizuje temperaturę z okolic tętnicy skroniowej. Jest szybki i wygodny w użyciu. Wynik jednak może być zaburzony, jeżeli na czole znajduje się makijaż czy krem. Zaleca się więc wykonywanie pomiarów na czystej i umytej powierzchni czoła.

termometr na podczerwień

Dodatkowe funkcje termometrów na podczerwień

Zanim wybierzemy konkretny termometr elektroniczny bezdotykowy, warto zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami, jakie oferują tego typu urządzenia. W tej aptece dostępne są modele z kontrolą odległości, dzięki której będziemy mieli pewność jak przystawić termometr. Nowoczesne modele oferują również alarm gorączkowy, czy tak zwaną funkcją age precision, która pozwala na ustawienie wieku osoby, u której mierzona jest temperatura. Oprócz tego termometry tego typu mogą służyć nie tylko do pomiarów temperatury ciała, ale również otoczenia i innych przedmiotów.

Jakie są zalety elektronicznych termometrów bezdotykowych?

Niekwestionowaną zaletą bezdotykowego termometru jest szybkość wykonywania pomiarów. Jest to szczególnie ważne, jeżeli musimy zmierzyć temperaturę małemu dziecku, które nie wytrzyma długo w bezruchu. Tego typu urządzenia są też bardzo higieniczne, gdyż nie ma konieczności dotykania powierzchni, której dotyczy pomiar. Większość termometrów posiada funkcję pamięci poprzednich wyników, dzięki czemu monitorujemy przebieg choroby.