Jak działa glukomert i jakie są wskazania do jego stosowania?

Glukometr to niewielkie i poręczne urządzenie, dzięki któremu szybko możemy zmierzyć poziom glukozy we krwi. Jest to urządzenie, które sprzyja samokontroli i stanowi niezbędne akcesorium każdego diabetyka, niezależnie od typu cukrzycy. Glukometr pozwala na otrzymywanie szybkich wyników, dzięki czemu w razie gorszego samopoczucia można wykryć wszelkie nieprawidłowości i natychmiastowo na nie zareagować.

W jaki sposób działa glukometr?

Glukometr służy do samodzielnego wykonywania pomiarów poziomu glukozy we krwi. Do przeprowadzenia badania konieczne są specjalne paski testowe, które wsuwa się w odpowiednie miejsce w urządzeniu. Gdy pasek jest już wewnątrz glukometru, konieczne jest naniesienie kropli krwi na wyznaczone miejsce.

W zależności od modelu urządzenia analiza następuje metodą fotometryczną lub elektrochemiczną. W pierwszym przypadku sprzęt rejestruje poziom odbicia światła, co zależy od zabarwienia pola testowego. Metoda elektrochemiczna z kolei dokonuje pomiaru natężenia mikroprądu, który płynie przez pole o charakterze reaktywnym na pasku testowym.

Kto powinien korzystać z glukometru?

Z glukometru powinny korzystać przede wszystkim osoby, które zmagają się z cukrzycą. Niezależnie od jej typu, regularne pomiary stężenia glukozy we krwi pozwalają kontrolować sytuację i podejmować odpowiednio szybkie reakcje przy odchyleniach od normy. Urządzenie takie przyda się również każdej kobiecie, która zmaga się z cukrzycą ciążową. 

Nowoczesne glukometry są poręczne więc korzystanie z nich nie powinno być kłopotliwe, a dzięki ich stosowaniu można na bieżąco kontrolować jakość i skuteczność wprowadzonych metod leczenia. Co więcej, diabetycy mogą wykryć gwałtowne skoki stężenia glikemii i podjąć natychmiastową reakcję w razie ich wystąpienia. Z glukometru mogą również korzystać osoby, u których istnieje podejrzenie genetycznego obciążenia schorzeniem. Samokontrola w tym wypadku może być kluczem do wdrożenia skutecznego i szybkiego leczenia.

Jakie są rodzaje glukometrów?

Najbardziej wiarygodne wyniki możemy otrzymać korzystając z tradycyjnych glukometrów, których pomiar możliwy jest przy ukłuciu i uzyskaniu kropli krwi. Obecnie, rozwój technologii pozwala jednak również na wykorzystanie innego rodzaju parametrów w celu analizy poziomu glikemii. W związku z tym glukometry możemy podzielić na dwie główne kategorie. Pierwszą z nich są urządzenia klasyczne z igłą, które jak wcześniej wspomniano, przy pomiarze korzystają z metod fotometrycznej i elektrochemicznej. Do drugiej kategorii należą glukometry bezinwazyjne. Ich stosowanie nie wymaga użycia igły. Pomiar opiera się na skanowaniu aktywnych partii skóry np. nadgarstka.