orteza na nogę

Dlaczego warto zdecydować się na ortezę na nogę przy uszkodzeniu stawu?

Urazy w obrębie kostki zdarzają się niezwykle często. Niekiedy wystarczy tylko źle postawić nogę na nierównej powierzchni, żeby otrzymać poważny uraz w tym obszarze ciała. Pozostawienie uszkodzonego stawu bez pomocy nie jest dobrym pomysłem. W czasie wizyty u lekarza można się dowiedzieć, jakie są sposoby na powrót do pełnej sprawności. Jedną z możliwości jest orteza na nogę, przydaje się, gdy dochodzi do skręcenia kostki, zwichnięcia, zerwania więzadeł.

Jak działa orteza na nogę?

 Konsultacja z lekarzem po wypadku jest niezbędna w doborze odpowiednich narzędzi ortopedycznych. Pomoc po takiej wizycie u lekarza można uzyskać także w sklepie ortopedycznym. Ważne jest określenie rodzaju i stopnia urazu, a także celu skorzystania z takiego przedmiotu, czy ma być to do stałego użytku przez kilka tygodni, czy może tylko w określonych godzinach w ciągu dnia jako narzędzie dodatkowe. Orteza na nogę wybierana jest indywidualnie, dlatego że:

  • Każdy pacjent ma inny uraz,
  • pacjent ma też inną wagę (przy cięższych pacjentach, trzeba dobierać trwalsze ortezy),
  • źle dobrana może prowadzić licznych urazów, otarć, źle zrośniętych więzadeł, obrzęków.

Prawidłowo dopasowana orteza pozwala na przyspieszenie leczenia, krótszą rehabilitację. Pacjent może szybciej wrócić do pełnej aktywności, niezależnie od tego, jaki uraz wystąpił u niego. Takie narzędzie to nie tylko ochrona uszkodzonych stawów, ale także otaczających je mięśni.

Czy orteza na nogę jest dobra tylko po wypadkach i urazach?

orteza na nogę

Nierzadko noga potrzebuje operacji, czy zabiegu w takim przypadku po wykonaniu tych czynności medycznych również można skorzystać z takiego narzędzia jak orteza na nogę. Jest to dobra alternatywa gipsu, jego założenie nierzadko wiąże się z wieloma problemami, dużo korzystniej zdecydować się na takie rozwiązanie. Można je wziąć pod uwagę w przypadku rekonwalescencji kilku stawów, na przykład kolanowego, skokowego, a także gdy uszkodzi się kość strzałkowa czy ścięgna Achillesa. W sklepach ortopedycznych jest wiele ortez do wyboru, można zdecydować się na: ortezę stawu skokowego, krótki but ortopedyczny ortezę stopy pneumatyczna, pompowany but ortopedyczny. Każde takie narzędzie ortopedyczne ma za zadanie odciążyć nogę przed naciskiem i ruchem, korzystnie dokupić do takiego zestawu także kule. 

Dlaczego kupuje się ortezy w sklepie ortopedycznym?

 Istotne jest, aby zakupu takiego narzędzia ortopedycznego wykonać w odpowiednim sklepie specjalistycznym, tylko tam bowiem można liczyć na to, że będzie ono wyprodukowane z dobrych jakościowo materiałów, trwałych, odpornych na uszkodzenia, niepowodujących podrażnień czy dodatkowych urazów. Orteza na nogę zrobiona z tworzyw zatwierdzonych przez lekarzy ortopedów, włączonych do ogólnego użytku pacjentów może sprawdzić się nie tylko przez krótki czas użytkowania. Niezależnie od tego, jak długo trzeba korzystać z takiego przedmiotu, można liczyć na to, że efekt będzie tak samo dobry, bez zbędnych kosztów, zakupu dodatkowych często kosztownych narzędzi ortopedycznych.