Co powinna zawierać dobrze wyposażona apteczka samochodowa

Co powinna zawierać dobrze wyposażona apteczka samochodowa?

Posiadanie apteczki samochodowej jest niezwykle przydatne i pomocne w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Poruszanie się na drogach zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem i możliwością wypadku bądź kolizji. Choć w Polsce obowiązek trzymania w aucie apteczki dotyczy tylko niektórych kategorii pojazdów, to każdy odpowiedzialny kierowca powinien pomyśleć o zakupie tego akcesorium.

Apteczka samochodowa – zawartość i jej przeznaczenie

Mimo iż samochody osobowe nie muszą być wyposażone w apteczkę, to jej zawartość może być kluczowa dla możliwości udzielenia pomocy osobom rannym w wypadku. Obecne w niej produkty medyczne i higieniczne pomagają również w opatrywaniu ran czy skaleczeń powstałych w podróży. 

Oto najważniejsze elementy, jakie powinna zawierać apteczka samochodowa:

– opatrunek indywidualny – G (1 sztuka), M (2 sztuki), K (1 sztuka),

– komplet plastrów, opaski elastyczne, przylepce,

– chusty opatrunkowe, kompresy,

– chusteczka nasączona,

– rękawice winylowe, nożyczki,

– ustnik do sztucznego oddychania,

– koc ratunkowy, chusta trójkątna,

– instrukcja, telefony alarmowe.

Warto wspomnieć, że w apteczce nie powinny znajdować się leki czy środki do dezynfekcji. Wynika to ze zmiennych warunków termicznych (mróz, upał) panujących w aucie. Skompletowane apteczki samochodowe można dostać na https://www.bhp-gabi.pl/k5313,apteczki-apteczki-samochodowe.html.

apteczka samochodowa z wyposażeniem

Kiedy i gdzie posiadanie apteczki samochodowej jest obowiązkowe?

Apteczka samochodowa jest obowiązkowym wyposażeniem takich pojazdów, jak taksówki, autobusy, pojazdy do nauki jazdy i egzaminacyjne oraz samochody ciężarowe, w których istnieje możliwość przewozu ludzi. Co istotne, podczas wypadku istnieje obowiązek udzielenia pomocy drugiej osobie, jeśli tylko nie wiąże się to z narażeniem utraty własnego zdrowia i życia. W takiej sytuacji posiadanie apteczki jest dużym ułatwieniem, nawet jeśli nie jest obowiązkowe w świetle prawa. Koszt jej zakupu nie jest wysoki, a zawartość – może pomóc uratować ludzkie życie. W Polsce brak dokładnych wytycznych dotyczących wyposażenia, jednak gotowe apteczki są kompletowane zgodnie z aktualnymi europejskimi normami.