Właściwości blatów laboratoryjnych. Jak wybrać odpowiedni blat?

Każde miejsce pracy powinno być tak wyposażone, żeby pracujący tam ludzie mogli bezpiecznie i komfortowo wykonywać swoje zadania. Jednym ze specyficznych miejsc pracy, gdzie trzeba mieć na uwadze dużo czynników, jest laboratorium. Wyposażając je w odpowiednie meble, trzeba mieć na uwadze właściwości blatów laboratoryjnych.

Blat jako podstawowe miejsce pracy

blat-szklany-szerokiNie da się ukryć, że blat w laboratorium, chociaż nie tylko tam, stanowi podstawowe miejsce pracy. To właśnie na nim ustawiane są różnorodne preparaty, naczynia, urządzenia, żeby wykonać badania czy doświadczenia. W związku z tym, przede wszystkim materiały użyte do produkcji blatów muszą być odporne na ogień, nie mogą nasiąkać różnymi substancjami oraz muszą być odporne na działanie różnorodnych substancji chemicznych. Mówiąc o podstawowych właściwościach blatów laboratoryjnych, nie można zapomnieć o tym, że powierzchnia, na której się pracuje, musi być trwała i nie może łatwo ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Sprawdź właściwości blatów laboratoryjnych również w sklepie Renggli.

Rodzaje blatów laboratoryjnych

Wiedząc jakiego typu środki chemiczne używane są w danym laboratorium, można wybrać materiał, z którego będzie wyprodukowany blat. Najczęściej blaty wykonuje się z żywicy epoksydowej lub fenolowej, ceramiki monolitowej, konglomeratu kwarcowo-granitowego, laminatu lub polipropylenu. Różnorodność dostępnych na rynku materiałów bez problemu pozwoli wybrać taki blat, żeby wraz z meblami i resztą wyposażenia laboratorium stanowiły odpowiednie miejsce do pracy.