Spektrometr - co to za urządzenie

Spektrometr – co to za urządzenie?

Laboratoria oraz inne placówki także na potęgę wykorzystują spektrometry. Nie powinno nas to jednak dziwić, gdyż w tego typu miejscach zachodzi potrzeba pracy na najwyższej jakości sprzęcie, który znacznie ułatwi pracę z różnymi substancjami. Z pojęciem spektrometru być może większość z nas spotkała się już na szkolnych lekcjach chemii. Jeśli jednak nie mieliśmy możliwości bliżej zapoznać się z tym wyjątkowym sprzętem, wówczas z pewnością warto dowiedzieć się, czym on tak w zasadzie jest?

Spektromert – co to za urządzenie?

Mówiąc o spektrometrze mówimy o urządzeniu specjalistycznym. Okazuje się, że można również powiedzieć, iż spektrometr jest jednym z bardziej wyjątkowych urządzeń analitycznych, które umożliwia przeprowadzenie profesjonalnej i dokładnej analizy jedynie na podstawie widma składu pierwiastkowego analizowanej substancji. Jest to sprzęt wykorzystywany głównie w laboratoriach, jednak nie tylko. Jego zastosowanie jest bowiem o wiele szersze, niż może się nam to wydawać.

Na jakiej zasadzie działa spektrometr?

Zasada działania spektrometru nie jest zbyt skomplikowana. Urządzenie to posiada jedną komorę próżniową, a kolejnym jego elementem jest wyjątkowo silny elektromagnes. Dodatkowo spektrometr jest uzupełnione również o detektor oraz zaawansowane układy regulacji i rejestracji widma składu pierwiastkowego danej substancji. Dane światło więc „wchodzi” do rury spektrometru, a następnie jest on przekazywany przez szereg soczewek do detektora. Ten z kolei zajmuje się wykonaniem dokładnych analiz.