Praca w laboratorium nie należy do najprostszych. Wielogodzinne analizy nad probówkami, wykonywanie testów to wszystko wymaga dostosowania wyposażenia do pracownika. Jednym z najważniejszych elementów są meble laboratoryjne, od ich konstrukcji czy trwałości zależy, czy będzie można używać je bezproblemowo. Nierzadko raz kupione meble mogą być produktem wielozadaniowym, używanym przez wiele lat bez konieczności ich wymiany czy naprawy niektórych jej części.
Jak powinny wyglądać dobre meble laboratoryjne?
Każde laboratorium ma inne wymiary, nie zawsze jest to duża przestrzeń umożliwiająca wykonywania obowiązków bez trudu. Wybranie takich mebli laboratoryjnych, które będą pasowały do małych pomieszczeń to nie lada sztuka. Warto brać pod uwagę materiały lekkie w swoim wyrazie, lecz jednocześnie niezwykle odporne na zniszczenia, solidne. Zaplanowanie wnętrza to pierwszy krok do sukcesu. Pracownicy swobodnie powinni przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi sektorami pracy. Meble laboratoryjne muszą być:
- ergonomiczne,
- estetyczne,
- pasujące do charakteru takiej pracy.
Meble laboratoryjne od producenta
Niejednokrotnie w przypadku małych wnętrz jedynym rozwiązaniem będzie wziąć meble laboratoryjne pochodzące od producenta. Taka firma dobrze wymierzy każdą szafkę, regał czy blat, dostosuje te produkty do indywidualnych wymagań pomieszczenia. Może zaproponować także niebanalne wykończenie, nowoczesną kolorystykę czy materiały o większej niż standardowo trwałości, to wszystko pozwoli na dobrą inwestycję w produkt.