cieplarka laboratoryjna

inkubator – czyli cieplarka laboratoryjna

Każde laboratorium musi zapewnić pobranym próbkom biologicznym, chemicznym, medycznym czy farmaceutycznym odpowiednie warunki do przechowywania. Część pobranych prób musi być przechowywana w warunkach podwyższonej temperatury. Do tego właśnie służy cieplarka laboratoryjna.

Zakres działania cieplarki laboratoryjnej

Urządzenie to zwane inaczej inkubatorem jest odpowiednie dla zakresu temperatur od +5 do +100 stopni Celsjusza. Cieplarka laboratoryjna jest jednokomorowa oraz posiada wyłącznie system grzewczy, co odróżnia ją od inkubatorów i szaf termostatycznych. Dostępne na rynku urządzenia mogą mieć wymuszony obieg powietrza lub naturalny obieg powietrza, służący do przechowywania próbek sypkich lub wymagających wolnego oraz delikatnego procesu wygrzewania. Urządzenia  te działają na zasadzie suchego ciepła, tworząc optymalne warunki dla rozwoju kultury bakterii, a ich temperatura i czas wzrostu będzie różnić się w zależności od typu i wzorcu wzrostu bakterii

cieplarka laboratoryjna

Cieplarka laboratoryjna – dostępność i rodzaje

Cieplarki laboratoryjne są dostępne w pojemnościach od 15 L i kończą się nawet na pojemności 300 L.  Urządzenia są bardzo trwałe i nowoczesne. W wyposażeniu posiadają elektroniczny system monitorowania temperatury, ochronę przed przegrzaniem, a nawet systemy alarmowe.  

Cieplarka laboratoryjna między innymi może służyć do inkubacji prób  dla oznaczeń mikrobiologicznych, badania odporności termicznej materiałów narażonych na podwyższone temperatury użytkowania, testy na przeciwciałach, badania na bakteriach, obserwowanie krystalizacji, rozwój termofilów czy badania denaturalizujące w przemyśle spożywczym.